Digitális munkarend

MIKULÁS a világ körül

Olvassátok el a tananyag szövegét!

Nézzétek meg figyelmesen a képeket!

Olvassátok el a képek feliratait és a képek aláírását!

Törökország és a Mikulás

A Mikulás legendája Szent Miklós életére vezethető vissza.

Szent Miklós Törökország délnyugati partján, Patarában született valamikor 260 és 280 között. Myra város püspöke lett. Myrát ma Demrének hívják, amely Patarától nem messze található.

Amikor Miklós szülei meghaltak, sok pénzt hagytak rá, gazdag ember lett. A szegényeken akart segíteni, de úgy, hogy tette titokban maradjon, ezért felmászott a háztetőkre és a pénzérméket a kéményen keresztül juttatta el a családoknak. Egy nap valaki meglátta, így fény derült a jótevő kilétére. Jócselekedeteiről számos legendát ismerünk. Ha kíváncsi vagy, itt elolvashatod az egyik legismertebbet: 

NAGYOBB MÉRET: Kattints a kép közepére a GALÉRIA megtekintéséhez!



FELADAT: 
Hányféle mesterség védőszentje Szent Miklós?
Írd le BETŰRENDBEN! (15)

December 6-a összekapcsolódott Szent Miklós ünnepével. 

December hatodikán a Miklósok ünneplik névnapjukat. Ezen a napon Szent Miklós püspök jószívűségére is emlékezünk.

Az 1800-as évek végén Szent Miklóst, vagyis a Mikulást egy szakállas, pipázó, nagy hasú személynek ábrázolták, aki jóízűen lakmározik a húsos pitéből és beszorul néha a kéménybe. Hogy honnan került képbe az Északi-sark, a manók és a repülő rénszarvasok? Ezt bizony nem tudjuk pontosan.

Az biztos, hogy a Mikulás ünnep világszerte óriási népszerűségnek örvend. 

Eltérő szokások
Nem is a Mikulást várja minden gyerek?

Magyarországon a gyerekek az ablakba helyezik fényesre pucolt kiscsizmájukat. Mindezt december 5-én délután-este teszik meg. Mikulás ellátogat hozzájuk, és mikuláscsomaggal, ajándékokkal tölti meg a kiscipőt. Akik kevésbé voltak jók, azoknak a krampusz hoz virgácsot

Angliában a Mikulást Father Christmas-nak, vagyis Karácsony Apónak hívják. A kéményen keresztül érkezik a kandallóba, az ajándékokat pedig a kandallópárkányra akasztott hosszúszárú zokniba rejti el. A gyerekek levelet írnak neki, amit nem adnak postára, hanem bedobnak a kandallóba, hogy a télapó a felszálló füstből olvassa ki kívánságaikat.

Az amerikai és kanadai Mikulást Santa Claus-nak hívják. Nagy darab, piros pozsgás idős ember, aki mindig jókedvű, és mondatait általában így kezdi: Ho-ho-ho-hó! Karácsonykor szánon érkezik, amelyet rénszarvasok húznak, a legismertebb közülük Rudolph, akit akkor választott maga mellé a Mikulás, amikor azt a testvérei kicsúfolták piros orra miatt. A gyerekek kekszet és tejet készítenek ki a Mikulásnak, így mutatva ki, hogy mennyire várták már. 

Írországban a zöld ruhás Mikulásnak sört, whiskyt és rétest, a rénszarvasoknak pedig egy csokor sárgarépát készítenek ki az ajtó elé.  

Oroszországban a Télapót Djed Moroz-nak, vagyis Fagy Apónak hívják. Orosz szánon, vagyis trojkán érkezik Újévkor. Piros vagy kék hímzett kabátot visel és nagy vándorbottal jár, fejét óriási szőrös kucsma díszíti.
Az orosz gyerekek ajándékát az ablakba teszi, így nem kell bemásznia a kéményen, egyszerűen csak megáll a gyerekek ablaka előtt. Segítője Sznyegúrocska, vagyis Hópelyhecske, aki  segít neki az ajándékok szétosztásában. 

Olaszországban nem jellemző, hogy Mikulás járna a gyerekekhez, őket inkább a Strega Befana látogatja meg, a Jóboszorkány. Karácsony másnapján érkezik, és rengeteg ajándékot oszt ki a jó gyerekeknek, akik pedig rosszul viselkedtek az évben, azok szenet kapnak tőle.
Boszorkányhoz illően nem szánon közlekedik, hanem seprűnyélen lovagolva járja be egész Olaszországot. 

Ausztráliában Mikulás ünnepe nyár közepére esik, így ott soha nincs fehér Karácsony. Éppen ezért az ausztrál gyerekekhez érkező Mikulás nem havon, közlekedik, az ő szánját  fehér kenguruk húzzák, de az is megesik, hogy szörfdeszkán érkezik.
Külsejét tekintve ugyanolyan, mint az amerikai vagy angol Mikulás, jó kedvű, kedves, figyelmes és természetesen mindig megajándékozza azokat a gyerekeket, akik jól viselkedtek egész évben. 

Belgiumba és Hollandiába sem szánon érkezik a Mikulás - hanem gőzhajón, ráadásul Spanyolországból. Segítője pedig nem kramapusz, hanem Fekete Péter. A Mikulás helyett ő mászkál le a kéményeken, hogy megtöltse a cipőket (nem zoknikat!) mindenféle ajándékkal. 

Izlandon 13 Jólasveinar (angolul Yule Lads) vagyis a karácsonyi srácok helyettesítik a hagyományos Mikulást. December 12 és december 24 közt egyesével érkeznek meg a hegyekből, majd karácsony és január 6 közt érkezési sorrendben egyesével visszatérnek a hegyekbe. A jó gyerekek ajándékot, a rossz gyerekek krumplit kapnak az ablakba kitett cipőkbe. Izlandiul egyébként Jólasveinar, 

Japánban a Mikulást Hoteiosho-nak hívják, ami Ajándékot Hozó Istenséget jelent. Alakja egy buddhista szerzetes személyével olvadt össze. Ugyanúgy faggatja, majd dicséri és megajándékozza a japán gyerekeket, mint más országokban.
Azt tartják róla, hogy nem csak az arcán, hanem hátul is van szeme, így minden gyereket jól lát, hogy jól vagy rosszul viselkedik.


Írd meg nekem, hogy sikerült-e elolvasnod, vagy felolvastatnod magadnak a tananyagot!

Gyakorló feladatok:

Szorgalmi feladat:PtahEdu-Mikulás

Ha a feladatlapos megoldást választod, küldheted Edmodo-n, vagy a 3labukekzsiraf@gmail.com e-mail címre.


Nézd meg!

Hallgasd meg!

Érdekesség

Lappföldi Mikulás

A 20. század elején egy finn rádióműsorban hangzott el először a történet, hogy az igazi Mikulás, akit Joulupukki-nak hívnak, Lappföldön, egészen pontosan a Fül-hegy gyomrában lakik feleségével és hű segítségeivel, a manókkal. 

Itt készítik közösen egész évben az ajándékokat a gyerekeknek, akiket megajándékoznak decemberben.
1985-ben egy finn falut, Napapiirit Mikulás faluvá avatták, ahol gyakran látni a Mikulást, hiszen itt található a hivatalos irodája és postahivatala is, ahova egész évben várják a gyerekek leveleit.
Emellett természetesen évek óta rendelkezik saját honlappal is, a címe: https://santaclausoffice.com Az oldalon élőben láthatjuk, ahogy irodai nyitva tartásban a Mikulás fogadja a gyerekeket, illetve hogy milyen az élet a rezidenciája környékén.

Magyarországon Nagykarácsonyban van a Mikulás háza.

Varga Zsuzsa - gyógypedagógus- SE PA EKPMI Szakiskola ©
Ahol nincs külön forrásmegjelölés, ott a videókat, hanganyagokat, képeket, a képmontázsokhoz felhasznált elemeket a Google "Szabadon felhasználható vagy megosztható" felhasználási joggal rendelkező speciális keresési lehetőségeinek beállítása után, a Google találati listájáról használtam.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el