Digitális munkarend

 Az Országgyűlés - A képviseleti demokrácia szervei

A képviseleti demokrácia szervei
- az Országgyűlés 


A magyar közhatalom legfontosabb intézményeit az Alaptörvény (alkotmány) határozza meg.

Ezek a következők: 

  • országgyűlés

  • köztársasági elnök
  • kormány
  • alkotmánybíróság

Ezeket a szerveket éppen ezért alkotmányos szerveknek is nevezzük.

Magyarország legfelsőbb államhatalmi és népképviseleti szerve az Országgyűlés más szóval a Parlament.
Az Országgyűlés a hazai politikai élet elsőszámú színhelye. Legfőbb feladata a törvények alkotása és a jogi szabályozás.

Az Országgyűlésbe a képviselők választás útján kerülnek be. A választási törvény alapján a tagok egy részét egyéni jelöltként a másik részét listás jelöléssel választják meg. A képviselők pártok szerint tömörülve végzik a munkájukat. 

Az országgyűlésben minden párt egy külön csoportot, frakciót alkot. Az eredményesebb munka érdekében a különösen fontos területeken országgyűlési bizottságokat hoznak létre. A bizottságokban a pártok képviselői külön vitatják meg a témát, előkészítve ezzel a parlamenti vitát és döntést. A döntést igénylő témák előterjesztésként kerülnek a teljes országgyűlés elé. Eredménye minden állampolgárra kötelező érvényű, betartandó törvény vagy jogi szabályozás lesz. 

  • Hány tagja van az Országgyűlésnek?
  • Mely pártok képviselőiből áll össze jelenleg a magyar Országgyűlés?
  • Ki jelenleg az Országgyűlés elnöke? 

Feladatok:

Ismerkedj meg a Népjóléti Bizottság albizottságaival!

Milyen ügyekkel foglalkozik a Népjóléti Bizottság?

A törvényeket és határozatokat egyszerű többséggel (51%) hozzák meg.  A különösen fontosnak minősített kérdésekben kétharmados többségre van szükség.
A törvényhozatalt komoly viták előzik meg. A minisztereket számonkérő kérdésekkel interpellációkal  lehet kérdőre vonni. Erre az adott felelős miniszter köteles válaszolni, majd arról is szavaznak a képviselők, hogy a választ elfogadják-e. A Parlament választja meg és nevezi ki a legfőbb állami tisztségviselőket: a köztársasági elnököt, a miniszterelnököt (kormányfőt), az Alkotmánybíróság tagjait, az Állami Számvevőszék elnökét, alelnökeit, a Legfelsőbb Bíróság elnökét, és a Legfőbb ügyészt. 

A T. Ház 222 igen szavazattal, 8 tartózkodással a Magyar Köztársaság miniszterelnökének választotta meg Orbán Viktort, a Fidesz-Magyar Polgári Párt elnökét 1998. július 6-án - FORRÁS: MTI/SOÓS LAJOS


A köztársasági elnök 

Magyarországon a legfőbb politikai személyiség a köztársasági elnök. Ő az államfő, "az első ember" de hatalma inkább csak szimbolikus. Ez azt jelenti, hogy cselekvési jogköre korlátozott, "tekintélyével"

 hat a politikára. Fontos, hogy olyan személyiség legyen, akit mindenki tisztel.
5 évre választja az Országgyűlés, de egyszer újraválasztható. 

Feladatok:


Világörökségeink: Az Országház !

Varga Zsuzsa - gyógypedagógus- SE PA EKPMI Szakiskola ©
Ahol nincs külön forrásmegjelölés, ott a videókat, hanganyagokat, képeket, a képmontázsokhoz felhasznált elemeket a Google "Szabadon felhasználható vagy megosztható" felhasználási joggal rendelkező speciális keresési lehetőségeinek beállítása után, a Google találati listájáról használtam.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el