
Digitális munkarend
Az Országgyűlés - A képviseleti demokrácia szervei 2.

Sorold fel a magyar közhatalom legfontosabb intézményeit!
Melyik országgyűlési bizottság foglalkozik a fogyatékossággal élők ügyével?
Az Állami Számvevőszék
Az Állami Számvevőszék az Országgyűlés legfőbb pénzügyi-gazdasági ellenőrző szerve.
Az Állami Számvevőszék a magyar társadalom érdekében végzi a törvényekben meghatározott feladatait. Általános hatáskörrel végzi a közpénzekkel, illetve az állami és önkormányzati vagyonnal való gazdálkodás ellenőrzését. Az Országgyűlésnek alárendelve látja el feladatát.

Az Alkotmánybíróság
Az Alkotmánybíróság
az Alaptörvény védelmének legfőbb szerve. Feladata a demokratikus jogállam, az alkotmányos rend és az Alaptörvényben biztosított jogok védelme, a jogrendszer belső összhangjának megőrzése, valamint a hatalommegosztás elvének érvényre juttatása.

A Legfelsőbb Bíróság
A Kúria, a legfőbb bírósági fórum Magyarországon, amelynek alapvető feladata a legfelsőbb szintű ítélkezés és az egységes bírói jogalkalmazás biztosítása.
(1945-ig Magyar Királyi Kúria, majd Magyar Kúria, Legfelsőbb Bíróság, 2011-től ismét Kúria)

A Legfőbb Ügyészség
A Legfőbb Ügyészség a közérdek védelmezője, és ezáltal közreműködik az egyéni jogok érvényre juttatásában. A büntetőeljárásban a közvádló szerepét tölti be, emellett irányítja, felügyeli és elvégzi a vádat előkészítő nyomozást, és felügyeli a büntetés-végrehajtás-, a közigazgatási és más intézmények működésének törvényességét. Az ügyészi szervezetet (nem politikailag) a legfőbb ügyész vezeti és irányítja. A köztársasági elnök javaslatára az Országgyűlés választja meg 9 évre. A legfőbb ügyész a szervezet munkájáról az Országgyűlésnek évente köteles beszámolni.
